dnes je 28.5.2025

Input:

Doprava zaměstnanců do zaměstnání zajišťovaná zaměstnavatelem

13.12.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 7 minut

10.219
Doprava zaměstnanců do zaměstnání zajišťovaná zaměstnavatelem

Ing. Martin Děrgel

Dotaz

Mám dotaz ohledně zdanění dopravy zaměstnanců do zaměstnání a zpět. Pro nedostatek zaměstnanců chceme nabídnout svoz do zaměstnání. Svoz bychom zajistili externím dopravcem. Jednalo by se pravděpodobně jen o svoz 2 až 4 lidi. Cena svozu by činila cca 10 000 Kč měsíčně.

Pokud bychom takto sváželi jen 2 zaměstnance, tak se ptám, zda by byl správný dále uvedený postup. V dodatku k pracovní smlouvě bychom uvedli, že bude poskytován svoz, kdy zdanitelným příjmem zaměstnance bude cena obvyklého jízdného veřejnou dopravou, tedy např. 22 pracovních dní x 60 Kč (jízdné tam a zpět autobusem) = 1320 Kč. Těchto 1 320 Kč bychom zúčtovali sváženým zaměstnancům jako nepeněžní příjem a odvedli z tohoto příjmu sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmů.

Do daňově uznatelných nákladů firmy bychom pak dali při svážení 2 zaměstnanců 2 x 1320 Kč tj. 2 640 Kč. Zbytek z fakturované ceny dopravy tj. 10 000 – 2 640 = 7 360 Kč bychom zúčtovali do nedaňových výdajů.

Nebo je možné postupovat druhým způsobem: cenu dopravného rozpočítat případně i jen na 2 dovážené zaměstnance, dát jim do dodatku pracovní smlouvy, že jim bude poskytován nepeněžní příjem na dopravu do zaměstnání ve výši 5 000 Kč (dle kalkulované ceny dopravného externího dopravce). Každému dát jako nepeněžní příjem 5 000 Kč a z celého tohoto příjmu odvést sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmů. Zároveň by pak celá faktura byla daňově uznatelným nákladem firmy.

Napište, prosím, zda je možné postupovat oběma způsoby, nebo je možný jen jeden z nich.

Právní předpisy

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění (dále jen "ZDP")

  • § 6 odst. 1 písm. d) ZDP

  • § 6 odst. 6 ZDP

  • § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 ZDP

Zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, v platném znění

Odpověď

Tazatel udělal velmi dobře, že se zeptal a bude jistě potěšen, protože správná odpověď je "třetí", kterou v dotaze neuvádí, ale která je pro zaměstnance i zaměstnavatele odvodově nejvýhodnější.

Nicméně z ekonomického hlediska je zajištění dopravy do práce a zpět pouze pro dva zaměstnance za cenu 10 000 Kč měsíčně poměrně neefektivní. Možná by stálo za úvahu popřemýšlet o nějaké levnější – ale pro zaměstnance samozřejmě stále ještě přijatelné – alternativě. Např. v kooperaci s jinými firmami (zaměstnavateli) v okolí, kteří dost možná řeší obdobný problém. Nebo raději zaměstnancům na ruku vyplatit nižší částku, např. 3 000 Kč/měsíc, a ať se o přepravu postarají svépomocí, případně využitím sdílené přepravy sjednávané operativně on-line (Uber apod.).

POHLED ZAMĚSTNANCE

Podle § 6 odst. 1 písm. d) ZDP je obecně zdanitelným příjmem ze závislé činnosti jakýkoli příjem plynoucí v souvislosti se současným výkonem závislé činnosti ve smyslu písmen a) až c) dtto, kam zajištění svozu a odvozu zaměstnance do práce a zpět domů jistě patří. Přičemž v souladu s § 6 odst. 3 ZDP se takovým příjmem rozumí rovněž částka, o kterou je úhrada zaměstnance zaměstnavateli za poskytnuté plnění (až na malou výjimku netýkající se dotazu) nižší, než je cena:

  • určená podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, v platném znění – zjednodušeně řečeno věcně, místně a časově obvyklá cena, kterou by jinak "tržně" platil nebo cena, kterou účtuje jiným osobám (tato druhá možnost se dotazované situace netýká, jelikož zaměstnavatel zřejmě neposkytuje třetím fyzickým osobám inkriminovanou přepravu),

  • stanovená podle § 6 odst. 6 ZDP v případě poskytnutí motorového vozidla k používání pro služební i soukromé účely (což opět není dotazovaný případ, jelikož zaměstnanci není poskytnuto firemní vozidlo).

Z citací zákona je tedy zřejmé, že zdanitelným i zpojistitelným příjmem zaměstnance je "obvyklá" cena přepravní služby poskytované zaměstnavatelem bez ohledu na výši skutečných nákladů, které s tím firma má. Dle zadání se tedy patrně jedná o částku 60 Kč za přepravu autobusem do práce a zpět. Samozřejmě, pokud by dotyčný zaměstnanec něco za tuto svou přepravu zaměstnavateli (přepravci) hradil, tak by se přirozeně o tuto jeho platbu snížil jeho zdanitelný nepeněžitý příjem (benefit). Například když by vždy řidiči zaplatil za jízdu jedním směrem 10 Kč, tedy za přepravu tam a zpět celkem 20 Kč, klesl by jeho zdanitelný benefit na 40 Kč/den.

POHLED ZAMĚSTNAVATELE

Do konce roku 2007 na dotazovanou přepravu zaměstnanců pamatovalo speciální daňové ustanovení uznávající výdaje na dopravu zaměstnanců do a ze zaměstnání

Nahrávám...
Nahrávám...