8.566
Úrok z úvěru na pořízení cenných papírů
Ing. Martin Děrgel
Máme otevřený obchodní úvěr (margin) na pořizování cenných papírů přes burzu a účtují se nám z jeho čerpání úroky. Jsou tyto úroky daňově uznatelným nákladem a je možné o tyto úroky ponížit zisk, který bude realizován z prodeje takto pořízených cenných papírů?
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví pro podnikatele (PVZÚ), ve znění pozdějších předpisů
- - § 32 – Výnosové úroky a podobné výnosy, nákladové úroky a podobné náklady
- - § 48 – Vymezení nákladů souvisejících s pořízením cenných papírů a podílů
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví (ZoÚ), ve znění pozdějších předpisů
- - § 25 – Oceňování cenných papírů
-
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP), ve znění pozdějších předpisů
- - § 23 odst. 7 – Spojené osoby
- - § 24 odst. 1 – Daňově uznatelné náklady (výdaje)
- - § 25 – Daňově neuznatelné náklady (výdaje)
-
Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (ZDPH), ve znění pozdějších předpisů
- - § 4 – Za zboží se nepovažují cenné papíry
- - § 9 – Základní pravidla pro stanovení místa plnění při poskytnutí služby
- - § 54 – Finanční činnosti
- - § 72 – Nárok na odpočet daně
Odpověď
Cenné papíry (dále také "CP") – zejména akcie – jsou z pohledu daní z příjmů specifické ze čtyř důvodů:
- příjem z prodeje CP může být osvobozen od daně z příjmů, a to jak u osob fyzických tak i právnických,
- pořizovací cena CP – výdaj za úplatné nabytí – není a priori daňově účinná ihned, ale obvykle až při prodeji,
- CP (až na výjimky) podléhají účetnímu přecenění "reálnou hodnotou", což obvykle má daňové dopady,
- je-li příjem z prodeje CP zdanitelný, pak až na výjimky lze daňově uplatnit výdaje pouze do výše příjmů.
V daném případě je ale pro tazatele stěžejní účetní metodika ocenění úplatně pořízených CP. Výchozí základnou je § 25 odst. 1 písm. f) ZoÚ. Podle tohoto ustanovení se cenné papíry účetně oceňují pořizovacími cenami. Na což navazuje § 25 odst. 5 písm. a) ZoÚ vysvětlující, že: "Pro účely tohoto zákona se rozumí a) pořizovací cenou cena, za kterou byl majetek pořízen a náklady s jeho pořízením související,". Což upřesňuje – pro tazatele klíčový – § 48 PVZÚ:
-
"Součástí pořizovací ceny cenného papíru a podílu jsou též náklady s pořízením související, například poplatky makléřům, poradcům, burzám. Součástí pořizovací ceny nejsou zejména úroky z úvěrů na pořízení cenných papírů a podílů a náklady spojené s držbou cenného papíru a podílu."
Takže je jasné, že úroky z úvěru na nákupy cenných papírů se nepromítají do jejich účetního ocenění pořizovací cenou, ale zůstávají součástí provozních, resp. finančních nákladů účetní jednotky, jak uvádí § 32 PVZÚ. Obvykle se ve firemní praxi z historicky daných důvodů využívá účet 562, přičemž nákladové úroky samozřejmě podléhají standardní účetní zásadě časového rozlišení s ohledem na příslušné účetní období.
Z hlediska daně z příjmů je to s úroky z úvěrů poněkud složitější... Podle základního pravidla § 24 odst. 1 ZDP obecně platí, že jsou daňově uznatelné ... "Výdaje (náklady) vynaložené na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů se pro zjištění základu daně odečtou ve výši prokázané poplatníkem a ve výši stanovené tímto zákonem a zvláštními předpisy. (...)".
To ovšem platí jen, pokud ZDP nestanovuje jinak ve věcně bližším, speciálním ustanovení regulujícím jejich daňové uznání. Tato regulace se ovšem týká především úvěrů (zápůjček) od "spojených osob" ve smyslu § 23 odst. 7 ZDP, což zřejmě nebude případ tazatele, který má nejspíše úvěr na pořizování CP sjednaný s bankou nebo kampeličkou, které nejsou jeho "spojenou osobou"; viz § 25 odst. 1 písm. w) ZDP. Další omezení – § 25 odst. 1 písm. zk) ZDP – platí pro úroky z úvěrů na pořízení podílu v tzv. dceřiné společnosti (podíl nejméně 10 %); to ale patrně rovněž nebude dotazovaný případ průběžného nákupu a prodeje akcií na burze. Rovněž třetí daňová regulace úroků z úvěrů podle § 25 odst. 1 písm. zl) ZDP se nejspíše nebude týkat tazatele, protože směřuje na nestandardní úvěry, kdy je (zjednodušeně) úrok z úvěru přímo úměrně závisí (převážně) na zisku dlužníka. A pro úplnost dodejme, že když by úvěr poskytla neúčtující fyzická osoba, byly by podle § 24 odst. 2 písm. zi) ZDP úroky z úvěru (zápůjčky) daňově uznatelné u dlužníka až při…